Rynek pierwotny czy wtórny - jakie mieszkanie kupić? - Osiedle Naturama
trójkąt
trójkąt

Rynek pierwotny czy wtórny - jakie mieszkanie kupić?

Rynek pierwotny a wtórny różni wiele dość kluczowych kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie mieszkania. Dokonany wybór będzie miał spory wpływ na wartość nieruchomości, koszta jej eksploatacji, czy też sam komfort życia w niej. W takim razie co wybrać, mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

 

Rynek pierwotny a wtórny — różnice

Aby dobrze zrozumieć różnice pomiędzy rynkiem wtórnym a pierwotnym, wpierw trzeba zapoznać się z tymi dwiema, dość prostymi definicjami. Mianem wtórnego określa się rynek mieszkań, które znalazły się już w rękach innego właściciela niż deweloper. Czas od sprzedaży nie ma większego znaczenia. Nawet jeśli nieruchomość została kupiona dwa dni po tym, jak inna osoba weszła w jej posiadanie, to należy do rynku wtórnego. Mianem pierwotnego określa się z kolei rynek mieszkań, które są zupełnie nowe i jedna ze stron transakcji to inwestor, który zdecydował się na ich wybudowanie. Obecnie najczęściej mowa tu o deweloperze, lecz czasem inwestorem może być spółdzielnia mieszkaniowa.

W takim razie czy istnieje spora różnica pomiędzy tymi mieszkaniami? Wiele zależy do tego, jaką nieruchomość z rynku wtórnego zestawimy z tą z pierwotnego. Jeśli będzie to lokal kilka dni po sprzedaży, który ponownie zmienił właściciela, to różnice będą bardzo niewielkie. Wciąż można mówić o nowym mieszkaniu i pełnej wolności w kwestii jego wykończenia. Jedyny warunek jest taki, że lokal musi być w stanie deweloperskim. Jeśli nieruchomość z drugiej ręki ma już swoje lata, to różnice będą dużo większe. Teraz już wiesz, co to jest rynek pierwotny i wtórny, a także znasz różnice pomiędzy nimi.

Mieszkania z rynku pierwotnego – zalety i wady

Jedną z rzeczy, które po prostu trzeba zrobić przed dokonaniem inwestycji takiej jak zakup mieszkania, jest analiza zalet i wad. W tym wypadku mowa tu o plusach i minusach mieszkań na rynku pierwotnym.

Zaletą takich lokali jest przede wszystkim to, że są po prostu nowe. Nikt inny w nich nie mieszkał, więc stan nieruchomości powinien być perfekcyjny, a jeśli taki nie jest, to inwestor musi naprawić wszelkie usterki. Dodatkowo nieruchomości na rynku pierwotnym są wykonane w tak zwanym nowym budownictwie. Oznacza to, że są to budowle energooszczędne, o nowoczesnym wyglądzie. Do tego można w nich liczyć na lepsze wyposażenie, takie jak windy, rowerownie, komórki lokatorskie, wideodomofony, czy nawet monitoring. Kolejną zaletą nowych nieruchomości jest to, iż możliwości aranżacyjne są tak właściwie nieograniczone. Całe mieszkanie od dewelopera można dostosować do swoich potrzeb, zaczynając od wyboru piętra, przez metraż mieszkania, rozkład i liczbę pomieszczeń, po obecność tarasu, czy balkonu.

Nowe osiedla, o których mowa w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego mają jednak swoje wady. Przede wszystkim zwykle nieruchomości z rynku pierwotnego są położone z dala od centrum miasta. Taka sytuacja obecna jest przede wszystkim w większych ośrodkach, gdzie nie ma miejsca w centrach na budowę nowych mieszkań. Do tego takie lokale są też nieco droższe. Mimo wszystko mieszkania znajdujące się na pierwotnym rynku nieruchomości mają więcej zalet niż wad. Są też częściej objęte różnymi programami oraz dofinansowaniami, które ułatwiają ich zakup.

Mieszkania z rynku wtórnego — wady i zalety

Jak wyglądają wady i zalety w przypadku mieszkań z rynku wtórnego? Zacznijmy od dobrych stron. Do tych należy zaliczyć przede wszystkim lokalizację. Lokale z rynku wtórnego można znaleźć w każdej części miasta, dzięki czemu nie ma problemu z wyborem swojej ulubionej dzielnicy. Do tego mieszkania z drugiej ręki są w większości wypadków gotowe do zamieszkania.

Jedną z największych wad, o której trzeba pamiętać przy kupnie mieszkania ze wtórnego rynku nieruchomości, to konieczność przeprowadzenia remontu. Nawet jeśli lokal jest w dobrym stanie, to większość osób chce urządzić go po swojemu. To oczywiście generuje dodatkowe koszty. Dodatkowo przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego trzeba opłacić podatek PCC w wysokości 2%. Biorąc pod uwagę ceny nieruchomości, może to być całkiem spora suma.

Jak można sfinansować zakup nieruchomości?

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego czy wtórnego to spory wydatek. Taką inwestycję trzeba więc jakoś sfinansować. Jak najlepiej to zrobić? Pomocny może okazać się np. program pierwsze mieszkanie. Pozwala na tańszy zakup pierwszej nieruchomości dla osób do 45 roku życia. Dzięki niemu oprocentowanie kredytu wynosi zawsze 2%, a różnica pomiędzy stałą stopą a ustalonym przez program oprocentowaniem opłaca państwo. Dotyczy on mieszkań w kwocie do 500 lub 600 tysięcy złotych. Lokale, które spełniają warunki dostępne są w Poznaniu na Osiedlu Naturama. W jego ofercie dostępne są:

Rynek wtórny a pierwotny — co wybrać?

W takim razie co wybrać, mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego? Kupując pierwsze lokum, zdecydowanie warto postawić na nieruchomość od dewelopera. Dostępność rządowego programu pierwsze mieszkanie, czy możliwość urządzenia lokalu wedle własnego upodobania to rzeczy, które zdecydowanie przemawiają za taką decyzją.

Sprawdź naszą ofertę:

Mieszkania Poznań, Mieszkania za gotówkęProgram pierwsze mieszkanieMieszkania z ogrodem, Mieszkania dwupokojowe, Mieszkania trzypokojowe, Mieszkania czteropokojowe, Kawalerki, Mieszkania dla singli, Mieszkania dla rodzinMieszkania z rynku pierwotnego, Nowoczesne mieszkania.