Ludzki wymiar projektowania
trójkąt
trójkąt

Ludzki wymiar projektowania

Duński architekt i urbanista Jan Gehl zasłynął z humanistycznego myślenia o przestrzeni publicznej, stawiając człowieka, jego cechy biologiczne i potrzeby psychiczne jako punkt wyjścia dla projektowania miast. W swoich publikacjach, a przede wszystkim działaniach, stara się przywrócić naturalny porządek przyznając pierwszeństwo człowiekowi. Taka idea przyświecała nam przy tworzeniu koncepcji nowoczesnego osiedla o ludzkim, przyjaznym dla człowieka wymiarze.

Dyskretna architektura

Jeżeli poszukujący mieszkania za najistotniejszą cechę uzna bliskość natury, to Strzeszyn nie będzie miał zbyt dużej konkurencji. Nam pozostało jedynie wybrać architektów, którzy z dużym wyczuciem i smakiem wpiszą osiedle w zastane otoczenie. Osiedle Naturama zostało zaprojektowane przez pracownię WWA w taki sposób, aby przez cały rok dostarczać mieszkańcom sensualnych doznań, odmiennych w zależności od pory roku. Wpisana w naturalny krajobraz niska, kameralna zabudowa z dominantą w centrum osiedla przenikać będzie się z rosnącymi od lat drzewami i nowymi nasadzeniami o urozmaiconej wysokości i gatunku. Wszystko połączone zostanie strefami z wyciszonym ruchem kołowym – tak aby nie zakłócać harmonii tutejszej przyrody. Kolejne etapy osiedla będą tworzyć spójną całość, a teren prywatny i półprywatny będzie wyznaczany jedynie przez roślinność. Nie chcieliśmy tu żadnych ogrodzeń ani innych barier.

Osiedle w ludzkiej skali

Architekci osiedla zadbali, aby odbiór formy architektonicznej posiadał jak najbardziej przyjazny charakter, który można było uzyskać poprzez niewysoką zabudowę i biofiliczny charakter. Warto przywołać tutaj koncepcję architektoniczną, definiującą ludzką skalę w architekturze. Nie należy jej jednak Interpretować dwubiegunowo, określając niską zabudowę jako przyjazną i odrzucać jednocześnie wysoką, gdyż istotą jest przede wszystkim proporcja. Architekci WWA osiągnęli efekt ludzkiej skali projektując domy o średniej wysokości, nie zapominając jednocześnie o ich teksturze, czyli o elewacjach, które zbliżone kolorystycznie do barw ziemi, są jeszcze bardziej przyjazne dla człowieka. Na dobre samopoczucie mieszkańców wpływ będą miały także inne czynniki: otwarta i półzamknięta przestrzeń bez sztucznych ogrodzeń oraz odpowiednie odległości między budynkami wypełnione przyjazną zielenią. Na osiedlu zaproponowano także szereg rozwiązań dla zwierząt i ptaków – budki, poidełka, dzikie zagajniki. Wszystko po to, aby całość stanowiła swojego rodzaju ogród, w którym oprócz zapachów poczucia własnego miejsca będzie można doświadczać także śpiewu ptaków.

Człowiek w centrum

Architektura bezsprzecznie oddziałuje na człowieka przez swoje właściwości fizyczne, czyli skalę, kształt, światło, materiały oraz strukturę i przestrzeń. Te wszystkie elementy tworzą niepowtarzalną atmosferę i dostarczają obcującym z nią ludziom rozmaitych emocji i wrażeń. Jak podkreśla Marcin Wojtyś, architekt WWA „Naturama to projekt skierowany do ludzi ceniących otwartość. Podczas projektowania zależało nam na stworzeniu, przy pomocy spójnego alfabetu budynków, przestrzeni, która będzie jednocześnie tożsama stylistycznie, niepowtarzalna w odbiorze i przepełniona zielenią.” To założenie będzie realizowane etapowo, sprzyjając budowaniu lokalnej społeczności i nawiązywaniu sąsiedzkich relacji.

 

Sprawdź naszą ofertę:

Mieszkania Poznań, Mieszkania za gotówkęProgram pierwsze mieszkanieMieszkania z ogrodem, Mieszkania dwupokojowe, Mieszkania trzypokojowe, Mieszkania czteropokojowe, Kawalerki, Mieszkania dla singli, Mieszkania dla rodzinMieszkania z rynku pierwotnego, Nowoczesne mieszkania.