Kupno mieszkania krok po kroku - Osiedle Naturama
trójkąt
trójkąt

Kupno mieszkania krok po kroku

Kupno mieszkania krok po kroku to poradnik dla wszystkich tych, którzy aktualnie lub w przyszłości planują inwestycję w nieruchomość. Niezależnie od tego, czy będzie ona używana jako własne mieszkanie do życia, czy na wynajem, warto poznać kilka zasad, które uchronią Cię przed popełnieniem błędów podczas transakcji. Bardzo ważny jest m.in. etap poznania rynku w danej lokalizacji i negocjacji ceny z deweloperem. Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi aspektami, które należy wykonać przed zakupem mieszkania od dewelopera.

Zakup mieszkania krok po kroku – na co zwrócić uwagę na samym początku?

Na początku – chcąc określić, jak kupić mieszkanie od dewelopera – należy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie. Czy transakcja będzie gotówkowa, czy na kredyt hipoteczny? Jeśli masz przygotowane pieniądze, to kupno mieszkania od dewelopera krok po kroku będzie znacznie uproszczone, jeśli chodzi o sferę finansową.

W przypadku starania się o kredyt należy najpierw określić zdolność kredytową, która jest wykazywana przez bank. Następnie można przejść do kolejnych etapów poszukiwania swojej wymarzonej nieruchomości. Zawężając lokalizację, która jest najbardziej interesująca, można sobie znacznie ułatwić sprawę. Poszukując mieszkania od dewelopera, bardzo ważne jest także sprawdzenie jego dotychczasowych inwestycji i ich jakości.

Bez problemu można znaleźć piękne, nowoczesne i przestronne budownictwo na obrzeżach miasta z bardzo dobrą komunikacją. Dzięki temu dojazd do pracy, szkoły czy na spotkanie w centrum Poznania nie stanowi kłopotu. Coraz częściej można spotkać osoby, które preferują spokojne życie poza miastem w otoczeniu zieleni i ciszy. Takim przykładem mogą być na przykład mieszkania Strzeszyn, znajdujące się zaledwie kilkaset metrów od Jeziora Strzeszyńskiego.

Etap poszukiwań, sprawdzania dewelopera oraz wyboru odpowiedniego mieszkania z rynku pierwotnego

Zakup mieszkania krok po kroku to idealne rozegranie całej procedury w czasie. Etap poszukiwań może być jednym z najprzyjemniejszych. Tutaj należy wziąć pod uwagę przede wszystkim nasz własny komfort i oczekiwania. Czas dojazdu do centrum w różnych porach w ciągu dnia, atrakcje w pobliżu, miejsca do relaksu i odpoczynku, duża lub mała ilość zabudowań wokół, parki, galerie handlowe, kawiarenki i inne aspekty to punkty, które należy rozważyć.

Jeśli już okolica spełnia nasze wszystkie najważniejsze oczekiwania, wtedy warto poszukać informacji na temat danego dewelopera. Można je znaleźć oczywiście na oficjalnej stronie inwestycji, ale także na różnego rodzaju forach i grupach. Jeśli jesteś niedaleko biura sprzedaży, również opłaca się je odwiedzić i poznać wszystkie szczegóły. Możesz też dostać plan zabudowy w formie papierowej. Pomoże to przemyśleć sprawę na spokojnie.

Określenie metrażu, jaki nas interesuje w mieszkaniu z rynku pierwotnego, pomoże zawęzić obszar poszukiwań. Przy kilku pokojach można dobrać taki układ lokalu, który będzie wychodził na dwie strony. Dużą popularnością cieszą się także mieszkania z ogródkiem, które mogą stanowić namiastkę domu wolnostojącego. Niskie zabudowania to duży plus dla osób, które cenią sobie spokój, ciszę i kameralną atmosferę. Nowoczesne inwestycje cechują się ogrodzeniami i zabezpieczeniami, które pozwalają na beztroską zabawę dzieci na placu zabaw.

 

Formalności przy zakupie mieszkania od dewelopera

Kolejny etap przy zakupie mieszkania od dewelopera to sporządzanie i podpisywanie umów. Pierwszą z nich będzie stanowić przedwstępna wersja umowy, która jest jednoznaczna z rezerwacją. To czas, w którym można podjąć negocjacje z deweloperem. Zawsze warto podważyć cenę początkową, tym bardziej jeśli są do tego warunki. Deweloperzy często zgadzają się na obniżkę np. ceny miejsca postojowego w garażu lub komórki lokatorskiej.

Przy kupnie mieszkania za gotówkę, forma umowy różni się od tej, gdzie nabywający nieruchomość ubiegają się o hipotekę. Niemniej jednak najważniejszym elementem tego dokumentu jest zobowiązanie obydwu stron do zawarcia ostatecznej umowy. Wszystkie informacje, takie jak: cena nieruchomości, metraż oraz lokalizacja, terminy spłat konkretnych transz i przekazania oraz odbioru lokalu do użytku, również znajdują się w umowie przedwstępnej.

Zakup mieszkania od dewelopera obejmuje także formalny etap u notariusza, gdzie podpisywana jest umowa deweloperska. Zawierana jest ona w formie aktu notarialnego, a jej koszty dzielone są pomiędzy kupującego, a dewelopera. Następnie przechodzimy ponownie do przyjemnego momentu przy kupnie nieruchomości, jakim jest jego odbiór.

Odbiór mieszkania z rynku pierwotnego – na co zwrócić uwagę?

Jeśli budowa jest już zakończona, można umówić się na spotkanie z deweloperem lub jego przedstawicielem na odbiór. Podczas tego etapu bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na wszystkie techniczne usterki lub problemy. W późniejszym czasie ich reklamacja i poprawki nie będą niestety możliwe. Dlatego też na odbiór mieszkania od dewelopera krok po kroku można przyprowadzić rzetelnego inżyniera lub osoby, które znają się na prawie budowlanym.

Podczas finalnego oglądania mieszkania, należy zwrócić uwagę na standard wykończenia. Czy odpowiada on zapisom zawartym w umowie, czy jednak są jakieś niedociągnięcia. Bardzo ważna jest też jakość podłóg, ścian, okien, drzwi oraz instalacji wodnych i ogrzewania. Równie istotne są kąty pomiędzy poziomymi a pionowymi częściami pomieszczeń oraz to, czy ściany są równe. Jeśli chcesz mieć pewność co do metrażu, jaki był zawarty na umowie, a jaki jest w rzeczywistości, można wykonać pomiary podczas odbioru. Mieszkanie kupione od dewelopera powinno być w 100% takie, jakie sobie wymarzyłeś i o parametrach takich, jakie zawarte były w umowie.

Umowa ostateczna i mieszkanie jest już Twoje!

Końcowy etap zakupu mieszkania od dewelopera, który prowadzi do posiadania nieruchomości na własność, to podpisanie umowy ostatecznej. Jednocześnie stanowi ona przekazanie lokalu na własność kupującemu. Ten etap odbywa się w kancelarii notarialnej. Gdy mieszkanie jest już Twoje pod względem prawnym, warto byłoby pamiętać także o jego wyposażeniu. Niektórzy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, z którego korzysta wielu nabywców chcących zaoszczędzić swój czas i pieniądze. Mieszkanie pod klucz Poznań to bardzo dobra propozycja zarówno dla młodych osób, jak i tych, którzy na emeryturze chcą odpocząć od zgiełku miasta. Wykończone lokale czekają na przyszłych właścicieli i ich przeprowadzkę. Mieszkania inwestycyjne Poznań to także idealna forma zakupu mieszkania od dewelopera za gotówkę i przeznaczenia go pod wynajem.

Podsumowanie

Reasumując – kupowanie mieszkania od dewelopera może być bardzo przyjemne; zwłaszcza gdy spełnia ono nasze oczekiwania o wymarzonym miejscu na ziemi. Formalne etapy można zrealizować przy pomocy prawników, a odbiory mieszkań mogą się odbywać w obecności specjalistów. W ten sposób uniknie się problemów w przyszłości, które mogłyby wyniknąć z niedopatrzenia. Warto wziąć pod uwagę program bezpieczny kredyt 2%, w którym obowiązuje harmonogram płatności 20/80 dla młodych, którzy nie są jeszcze właścicielami żadnej nieruchomości.

Przeczytaj więcej: