Drewno elewacyjne z Naturamy po raz drugi w gronie najlepszych na świecie
Rok po roku panele elewacyjne LunaTriple stosowane jako element wykończeniowy na naszych budynkach znalazły się w ścisłej czołówce ekologicznych produktów architektonicznych. W zeszłym roku otrzymały one nagrodę Architecture Master Prize w kategorii Sustainable product. Z kolei w tym roku jest to trzecie miejsce w plebiscycie materialPREIS organizowanym przez uznany na całym świecie niemiecki showroom raumPROBE. Jury złożone z architektów uhonorowało produkt w kategorii „Ekologia i zrównoważone podejście do środowiska“ (ang. Ecology and sustainability). W tym artykule opisujemy co ma w sobie wyjątkowego i jak skorzystają z tego przyszli mieszkańcy osiedla.
Przede wszystkim trzeba podkreślić, że fińska firma Lunawood podchodzi do kwestii zrównoważonej produkcji w sposób kompleksowy, a jej wizja wykracza poza granice tartaku.
Bliskie źródło surowca - mniej emisji związanych z transportem
Drewno świerkowe i sosnowe potrzebne do wyprodukowania paneli LunaTriple jest sprowadzane z relatywnie niedalekiej okolicy. Zgodnie z deklaracjami producenta, najdłuższa droga, jaką przebywa surowiec docierający do tartaków w Finlandii to tylko 235 km. W dodatku cały pochodzi z upraw leśnych legitymujących się certyfikatami PEFC. Te gwarantują, że uprawa respektuje zasady, wśród których znajdziemy m.in. ochronę bioróżnorodności na terenie certyfikowanego lasu, poszanowanie praw rdzennej ludności zamieszkujące tereny leśne, równość płci osób pracujących przy uprawie, zakaz obsadzania uprawy drzewami modyfikowanymi genetycznie.
Sprowadzenie gotowego produktu z Finlandii wiąże się z dłuższym niż kilkaset kilometrów transportem, ale jeśli porównamy to do morskiego frachtu drewna elewacyjnego z Azji Wschodniej, czy z Ameryki, szybko przekonamy się, że to nadal ekologiczne rozwiązanie.
Produkcja bez użycia chemii
Proces wytwarzania termodrewna przez Lunawood jest opatentowany i kontrolowany regularnie przez zewnętrznych audytorów. W procesie nie są wykorzystywane żadne chemikalia - na drewno oddziałuje się wyłącznie parą wodną i bardzo wysoką temperaturą, 212 st. C.
Również na etapie użytkowania nie ma potrzeby stosowania jakichkolwiek środków ochrony powierzchniowej. Produkt bez tego zachowuje stabilność wymiarową, szacowaną przez Brytyjski Instytut Badawczy (ang. British Research Establishment BRE) na 30 lat. A to z kolei przekłada się na bardzo prostą utylizację. Skoro w tym drewnie nie ma środków konserwujących, to znaczy, że po demontażu można przeznaczyć panele na opał i zwyczajnie spalić, bez emitowania do atmosfery niebezpiecznych substancji, które mogą powstać przy okazji spalania drewna impregnowanego chemicznie.
Właściwości termodrewna
Produkty Lunawood należą do kategorii termodrewna, co oznacza, że drewno wykorzystane w produkcji zostało zmodyfikowane oddziaływaniem wysokich temperatur. Tego typu modyfikacje sprawiają, że drewno jest twardsze i odporne na wilgoć, dopóki nie zostanie umieszczone poniżej gruntu, czego zresztą producent nie rekomenduje.
Lunawood zniesie deszcz i śnieg oraz długotrwale utrzymującą się w powietrzu wilgotność. Producent na stronie internetowej podkreśla, że ten sam produkt można wykorzystać zarówno jako ozdobę elewacji, podłogę na tarasie czy elementy wykończenia w spa i saunach.
Drewno tego typu ma również mniejsze przewodnictwo cieplne, co sprawia, że mieszkańcy Naturamy będą mieli mniej kosztów związanych z ogrzewaniem i klimatyzacją. Chłód i nadmierne ciepło będą przenikać do wnętrz o 20-25% wolniej niż w przypadku okładzin ze zwykłego drewna.
Termodrewno to tylko element układu rozwiązań ekologicznych Naturamy
Neutralna środowiskowo okładzina drewniana na elewacjach domów nie jest jedynym elementem ograniczającym negatywny wpływ człowieka na środowiska, jaki znajdziemy na Osiedlu Naturama. Proponujemy szereg rozwiązań, które skutecznie go obniżają.
W pierwszej kolejności chcemy zwrócić uwagę na faunę i stworzenie dla niej dogodnych warunków koegzystencji przy osiedlu. Na te składają się wkomponowane w elewacje budynków budki dla ptaków, siedliska nietoperzy (projektowane wspólnie z chiropterologami), a także hotele dla owadów.
Projektanci zadbali o maksymalizację powierzchni biologicznie czynnej na osiedlu. Tam, gdzie jest to możliwe lite chodniki czy nawierzchnie dróg zastępowane są ażurowymi płytami, przez które woda może wsiąkną zamiast spływać po betonie tworząc lokalne powodzie przy bardziej obfitych deszczach. Mieszkańcy Naturamy nie będą musieli się z takim kłopotem mierzyć.
Przy realizacji osiedla planowane jest nasadzenie dodatkowych 300 drzew na jego terenie. Duży udział w tej liczbie będą miały drzewa owocowe. Poza kwiatami, na których pożywienie znajdą owady, a ludzi ucieszą pięknym wyglądem i zapachem, drzewa owocowe dadzą cień na osiedlu.
Innowacyjnym pomysłem z obszaru ekologii z pewnością są przegrody między tarasami mieszkań parterowych. Znajdą się w nich zbiorniki na deszczówkę, którą będzie można wykorzystać do podlewania zieleni.
To wszystko sprawia, że nazwa osiedla nie odnosi się tylko do jego otoczenia, jak mogłoby się początkowo wydawać, ale jest wyrazem głęboko przemyślanej koncepcji dialogu architektury i natury. Ta jest widoczna zarówno w skali całego osiedla, jak również poszczególnych budynków oraz mieszkań.
Sprawdź naszą ofertę:
Mieszkania Poznań, Mieszkania za gotówkę, Program pierwsze mieszkanie, Mieszkania z ogrodem, Mieszkania dwupokojowe, Mieszkania trzypokojowe, Mieszkania czteropokojowe, Kawalerki, Mieszkania dla singli, Mieszkania dla rodzin, Mieszkania z rynku pierwotnego, Nowoczesne mieszkania.
Przeczytaj więcej: